Délka opasku a způsob zkrácení

Jak určit správnou délku opasku

Potřebnou délku opasku zjistíte změřením se v pase nebo přes boky (tam kde budete opasek nosit).

Pro určení délky opasku, kterou pro sebe potřebujete, se změříte nejlépe krejčovským plátěným metrem, a to po obvodu v místech, kde chcete opasek nosit (v pase nebo přes bedra) a to přes oblečení. Můžete také změřit starý opasek k nejpoužívanější dírce. Pokud si nejste jisti, raději si přidejte nějaký centimetr, všechny opasky jdou jednoduše zkrátit. 

Délka opasku z naší výroby je určena vzdáleností od konce spony nebo čepu po prostřední dírku pro zapínání na druhém konci opasku.  

Délka opasku na obrázku (měřeno od čepu, od vrcholu trnu spony) je 90 cm.

Úprava délky. 

Způsob zkrácení délky opasku

Pokud je opasek příliš dlouhý a potřebujete jej zkrátit, není nutné přidávat dírku na konci vzdálenějším od spony. Ne vždy se to podaří tak, aby nová dírka pro trn zachovala správný rozestup od ostatních. Zejména však opasek padne nejlépe zapínaný na prostřední dírku a narušili by jste tak estetický dojem.

Naše opasky s výhodou zkrátíte na zakrytých místech u spony následovně:

Zaklapávací spona:   Sponu rozevřete, z řemene oddělte požadovanou část v místě, kde byla spona. Po zkrácení sponu nasaďte na řemen a zaklapněte (uzavřete do spony).

Spona na šroubek:   Šroubek připevňující sponu k řemeni vyšroubujte, Oddělte přebytečnou délku řemene na straně ke sponě a ve stejné vzdálenosti od konce, kde byla spona (nejlépe odměřit pomocí odděleného zbytku), udělejte na řemeni dírku pro šroubek a spojte řemen se sponou pomocí placky.

Spona s automatickým uzávěrem:   Zpravidla zkracování nepotřebuje, opasek si utáhnete dle potřeby při zapínání, u tohoto typu spony nejsou potřeba pro zapnutí dírky na opasku. V případě, že by se zdál konec pásku příliš dlouhý, můžete zkrátit řemen již uvedeným způsobem - spona je zaklapávací.